Lenfödem Nedir?

Lenfödem diğer adı ile fil hastalığı, özellikle kol ve bacak ekstremitelerinde meydana gelen şişme ile kendini gösteren, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenf bezlerindeki tıkanmalarla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Vücutta bulunan lenf sıvısı hücrelerdeki boşluklarda bulunmaktadır. Bu sıvının vücuttaki miktarının dengede kalması oldukça önemlidir. Lenf sıvısının miktar dengesinin sağlanması lenf sistemi ile kontrol edilmektedir. Lenf sisteminde meydana gelen bir hasar sonucu vücutta ki hücreler arası sıvı miktarı dengesi bozulmaktadır. Bu bozulmalara bağlı olarak lenf sıvısında boşaltma sorunları yaşanmaktadır. Böylece tıkanıklık nedeni ile sıvı uzaklaştırılamayan fazla sıvı kol ve bacaklarda birikmeye neden olmaktadır. Bu hastalığın seyri kronik sürelidir. Lenfödem hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Erken fark edilmeyen hastaların kliniği kısa sürede kötüleşmektedir.

Lenfödem Belirtileri Nelerdir?

Lenfödem erken teşhisi önemli olan bir hastalıktır. Bu nedenle belirtilerinin erken fark edilmesi tedavi süreci için gereklidir. Lenfödem hastalık belirtileri şunlardır:

Lenfödem hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi bulunmamaktadır. Lenfödem hastalığı olan hastanın bozulan sıvı dengesi nedeni ile ortaya çıkan sorunları en aza indirmek rehabilitasyonun temel amacıdır. Kol ve bacaklarda biriken sıvının uzaklaştırılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Hastayı olumsuz etkileyen ağrıların dindirilmesi hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedef alınmaktadır. Cildiye uzmanları ile işbirliği yapılarak ciltte meydana gelen deformiteler tedavi edilmektedir. Bu sayede hastanın yaşam standardı artırılacaktır.

Şimdi...

Lenfödem

Tedavisi

İçin Formu Doldurun

Lenfödem tedavisi için formu doldurarak yada telefonlarımızdan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.