Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon tedavisi, kişilerin iskelet ve kas yapılarında meydana gelen bozuklukların giderilerek uzuvların eski işlevlerinin geri kazandırılması amacı ile verilen tedavi şeklidir. Ortopedik rahatsızlık geçiren bireyler genellikle bir kaza ya da ameliyat sonucu belli bir süreliğine alt ekstremitelerini kullanamamaktadırlar. Ortopedik tedavi yöntemi zaman ihtiyaç duyulan bir uygulamadır.

Ortopedik Rehabilitasyon Tedavisi Gerektiren Vakalar Nelerdir?

Ortopedik rehabilitasyon ihtiyacı genellikle doğuştan gelen bir rahatsızlık sonucu olmamaktadır. Ortopedik rehabilitasyonu gerektiren durumlar şunlardır:

Amputasyon Rehabilitasyon Tedavi Yöntemi: Ampute, kol yada bacak ekstremitesinin tamamının ya da belli bir kısmının alınmasıdır. Alınan uzuv yerine uygun protez takılarak kayıp edilen organın işlevini yerine getirmesi amacı ile ortopedik rehabilitasyon tedavisi yöntemi uygulanmaktadır.

Kırık Rehabilitasyon Tedavi Yöntemi: Hastanın kaza sonucu kırılan bölgesi alçıya alınmaktadır. İyileşme süreci geçtikten sonra o uzuv kullanılmadığı için güç kaybıma uğramaktadır. Güç kaybeden uzvun tekrar eski haline gelmesi için kırık rehabilitasyon tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Endoprotez Rehabilitasyon Tedavi Yöntemi: Eklem, omuz, kalça, dirsek eklemlerinde görülen rahatsızlıklarda kullanılan bir tedavi şeklidir. Bu hastalar gün içinde çok fazla ağrı hissetmektedirler. Bu nedenle hayat kaliteleri olumsuz etkilenmektedir. Yapılan tedavinin amacı hastaların ağrılarının dindirilmesi ve kaybettikleri hayat kalitelerini yeniden almaları amaç edinmektedir.

Skolyoz Rehabilitasyon Tedavi Yöntemi: Skolyoz hastalıktan olarak değerlendirilmenin dışında dış görünüşü etkileyen bir deformitedir. Skolyoz tedavisi her kişiye farklı uygulanan bir yöntemdir.

Diz Rehabilitasyon Tedavi Yöntemi: Diz eklemi vücutta en çok kullanılan eklemdir. Bu nedenle eklemler arsındaki sıvı yaşa bağlı olarak giderek azalmaktadır. Dizde deformiteler ve ağrılar baş göstermektedir. Diz eklemi vücudun ağırlığını taşıyan önemli bir eklemdir. Çok fazla travmaya maruz kalmaktadır. Dizlerde meydana gelen olumsuz hasarların tedavisinde diz rehabilitasyon tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Sizin için....

Ortopedik

Rehabilitasyon

Ortapedik rehabilitasyon için sizde bizleri arayarak yada formu doldurarak tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.